Jarosław Dąbrowski

Sprawy spadkowe i darowizny

Śmierć bliskiej osoby a prawo

To bolesne wydarzenie, po którym następuje okres niezwykle trudny dla rodziny oraz innych osób związanych ze zmarłym. Należy jednak pamiętać, że śmierć najbliższych wywołuje także szereg skutków prawnych. Na spadkobiercach ciąży obowiązek uregulowania spraw zmarłego, których ten nie zakończył za życia. W szczególności są to kwestie związane z testamentem oraz dziedziczeniem.

Kiedy potrzebny jest adwokat?

Sprawy spadkowe jakkolwiek często nie należą do szczególnie skomplikowanych, to w przypadku ujawnienia się konfliktów pomiędzy spadkobiercami, wydziedziczenia spadkobiercy lub istnienia dużej grupy osób zainteresowanych udziałem w spadku, mogą przybrać zgoła odmienny charakter. W przypadku spraw spornych, dla zabezpieczenia własnych interesów, warto skorzystać z pomocy dobrego adwokata, który udzieli porady i pomoże przebrnąć przez ten trudny proces. Samodzielne podjęcie niewłaściwych decyzji może być niezwykle dotkliwe w skutkach i niekorzystnie wpłynąć na wynik sprawy.

Formy pomocy

Kancelaria Adwokacka Jarosław Dąbrowski z siedzibą na warszawskim Ursynowie zajmuje się obsługą we wszystkich kwestiach związanych z zakończeniem spraw prowadzonych przez zmarłego. Do wykonywanych czynności należy m.in.:

  • sporządzanie wniosków o stwierdzenie spadku i dział spadku
  • reprezentowanie spadkobierców przed sądami
  • pomoc w sporządzaniu lub unieważnieniu testamentu
  • porady prawne dotyczące zabezpieczenia wszystkich wybranych spadkobierców
  • reprezentowanie klienta w sprawach o zachowek

Darowizny

Udzielamy także pomocy prawnej w sprawach związanych z darowiznami – począwszy od doradztwa, przez sporządzenie umowy darowizny po odwołanie darowizny i reprezentację stron w postępowaniu sądowym.

WAŻNE: W przypadku przyjęcia darowizny należy zawsze pamiętać o łączących się z tym obowiązkach podatkowych i konieczności zgłoszenia we właściwym urzędzie skarbowym. W niektórych przypadkach istnieje możliwość zwolnienia od zapłaty podatku (dotyczy to najbliższej rodziny).